Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury na realizacje projektu: „Etnoperformens Sobótki – poznajemy polskie
i ukraińskie zwyczaje sobótkowe”, który będzie realizowany w terminie 18 -25 czerwca 2017 r. Grupa młodzieży z Polski i Ukrainy spotka się, aby przygotować część widowiska „Dynowskie Sobótki”
W 2016 r. podjęliśmy się pierwszy raz realizacji "Sobótek". W ciągu 2 miesięcy udało nam się zebrać i przygotować oryginalny materiał muzyczny i tekstowy wynikający po części z wywiadów z seniorkami, członkiniami Chóru Akord i Uniwersytetu Złotej Jesieni. Ponadto zgromadziliśmy dużą grupę młodzieży z którą dynowscy nauczyciele i muzycy stworzyli muzykę do tekstu J. Kochanowskiego "Pieśń świętojańska o Sobótce" oraz tekstów lokalnych poetów.
W 2017 r. chcemy powtórzyć nasze „Widowisko” poszerzając jego fabułę inspirując się polską i ukraińską kulturą ludową. Nasz pomysł na działanie z młodzieżą opiera się na przekonaniu, że wspólne odkrywanie obrzędu sobótkowego, który dotyczy właśnie młodzieży, może stać się procesem poznawania siebie, wzajemnych tradycji, ale również umożliwi rozwijanie talentów artystycznych.
Pozwoli to nawiązać młodzieży z Ukrainy szersze relacje z mieszkańcami naszego miasteczka, ale również poznać nawzajem swoje tradycje podczas interaktywnego działania (etnoperformens).
Podczas tworzenia widowiska inspirujemy się utworem Jana Kochanowskiego „Pieśń Świętojańska o Sobótce”, czyli do wybranych fragmentów utworu stworzymy muzykę dla chóru młodzieży polsko-ukraińskiej oraz solistek. Ponadto podczas warsztatów sięgniemy do folkloru ukraińskiego i polskiego. Naszym celem jest wzajemna nauka starych pieśni osadzonych w danej kulturze, ale o tematyce miłości, zakochania, przyrody. Przy okazji uczymy się języka. Podobnie przeprowadzimy naukę tańców gromadnych opierając się na tańcach ludowych Polski i Ukrainy z elementami tańca współczesnego/ teatru tańca.
Relacja video: https://www.youtube.com/watch?v=tLXCsaoNwz4