„Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej” 1904 – 2019
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
MOK w Dynowie oraz domy kultury usytuowane w miejscowościach na trasie kolejki wąskotorowej Przeworsk – Dynów zamierzają w od 15 czerwca do 20 listopada 2019 r. przygotować atrakcyjny program edukacji kulturalnej z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, zakładający realizację trzech głównych działań:
I. Weekendowe opowieści na stacjach/miejscowościach usytuowanych na linii Przeworsk-Dynów, które zostaną włączone w harmonogram przejazdu kolejki w weekendy czerwca i lipca. Będą to wyjątkowe dwudniowe Święta 6 stacji z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
Termin: weekendy od 15 czerwca do 14 lipca
II. Spotkanie wszystkich partnerów projektu na finałowym koncercie kapel folklorumiejskiego „Dla Niepodległej”: historie zapomniane w piosenkach odzyskane w Dynowie/ Ośrodek Turystyczny „Błękitny San” oraz dworzec kolejowy w Dynowie.
Termin: 13 lipca 2019 r.
III. Działania domów kultury w partnerstwie ze szkołami i przedszkolami: konkursy, programy artystyczno-edukacyjne na terenie gmin usytuowanych na trasie linii Przeworsk-Dynów.
Termin: wrzesień – listopad 2019 r.
Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Zarząd Dróg Powiatowych w Przeworsku, Gmina Miejska Dynów, Gmina Wiejska Dynów, Miejski Ośrodek Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku, Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim, Ośrodek Kultury Miasta i Gminy Kańczuga, Gminna Biblioteka Publiczna w Bachórzu z/s Dynowie, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie, Związek Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Oddział w Harcie (Gmina Wiejska Dynów), Liceum Ogólnokształcące w Dynowie im. Komisji Edukacji Narodowej, Fundacja Żelaznych Dróg Galicyjskich
Najbliższe wydarzenia:
Opis działań weekendowych:
Stacje wąskotorówki położone są na terenie kilku gmin: Przeworsk (gmina i miasto), Kańczuga (gmina i miasto), Hyżne, Jawornik Polski, Dynów (gmina i miasto). W Każdy weekend począwszy od 15 czerwca (sobota) do 14 lipca (niedziela) mieszkańcy lokalnych miejscowości oraz turyści kolejki będą uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach edukacyjno-artystycznych. W każdy weekend „Pogórzanin” stanie na innej stacji ( do 1,5 godziny), aby stać się centralnym punktem jej Opowieści.
W każdą sobotę gospodarzem „Opowieści” jest inna stacja/miejscowość, na której działania wspólnie z mieszkańcami przygotowuje instytucja kultury. „Opowieści” będą swoistym ich Świętem wokół lokalnej historii związanej z kolejnictwem, ludzi tu pracujących przed i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Ponadto uczestnicy tych wydarzeń: turyści podróżujący nią i mieszkańcy zapoznają się z mobilną wystawą „Opowieści wąskotorowe dla Niepodległej” w starej fotografii i dokumentach”. Będzie ona elementem łączącym wszystkie wydarzenia na stacjach.
Natomiast w każdą niedzielę począwszy od 16 czerwca organizatorem programu/ wyjątkowych „Opowieści wąskotorówki” będzie Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie. Zapewni on podróżującym turystom i mieszkańcom Pogórza spotkanie z lokalną historią zapisaną w piosenkach wykonywanych przez kapele folkloru miejskiego. Kapele będą przemieszczać się, część trasy, razem z turystami wykonując utwory/opowieści. Następnie gdy tabor stanie na wcześniej umówionej stacji: kapela wraz z podróżującymi opuści go, aby kontynuować działania z mieszkańcami danej miejscowości. W dalszej części programu kapeli będą towarzyszyć artyści (aktorzy, animatorzy, opowiadacze), którzy za pomocą scenek teatralnych i innych metod artystycznych, przybliżą wszystkim obecnym historie z wąskotorówki, których świadkami byli pracownicy kolei, miejscowa ludność od 1904 (otwarcie trasy Przeworsk-Dynów) po współczesność.
Podsumowując: wybrane do projektu miejscowości/stacje będą gościły na swoim terenie turystów, artystów i mieszkańców przez dwa dni (sobota i niedziela) począwszy od 15 czerwca prezentując wyjątkowe „opowieści wąskotorowe” dla Niepodległej.
Więcej informacji na stronie: