Konkurs na inicjatywy mieszkańców został ogłoszony w dniu 18 lipca 2013 r. Mieszkańcy miasta i gminy Dynów mogli składać swoje pomysły na działania w formie projektów do dnia 25 lipca, godz. 15.00
Komisja konkursowa w składzie: Renata Jurasińska, Kinga Bielec, Bartosz Motyka, Barbara Porzuczek, Anna Baran, Ewa Hadam obradowała w terminie 25.07.- 29.07. 2013 r.
Podajemy wyniki konkursu:
1. „Żywa altana” – kwota dofinansowania: 3 335 zł
Opis: warsztaty wikliniarskie dla mieszkańców Dynowa, których efektem będzie żywa altana ustawiona w pobliżu rzeki San. Warsztaty zostaną poprowadzone przez Bernarda Borzeckiego. Inicjatorami projektu jest Sylwester Sadurski, Ewa Woźniak, Janusz Miklasz, Mateusz Mikoś
http://mok.dynow.pl/aktualnosc/283/warsztaty-wikliniarskie-zywa-altana-plener.html
2. „Pozostaniemy młodymi, dokąd będziemy uczyć się”
- kwota dofinansowania: 2135 zł
Opis: projekt aktywizacji słuchaczy Uniwersytetu Złotej Jesieni i emerytów niezrzeszonych zakładający przeprowadzenie cyklu spotkań i wykładów dla grupy 40 osób. Inicjatorami projektu są słuchacze Uniwersytetu Złotej Jesieni
http://mok.dynow.pl/aktualnosc/276/jestesmy-mlodzi-dopoki-uczymy-sie.html
3. „Dynowianie – ich pasje i otoczenie” –
kwota dofinansowania: 2 535 zł
Opis: serwis internetowy gromadzący informacje o ciekawych ludziach i ich pasjach oraz otoczeniu Dynowa. Celem projektu jest wdrażanie nowych rozwiązań medialnych w miasteczku oraz aktywizacja młodzieży do dalszego tworzenia serwisu i pogłębiania jego zawartości poprzez video reportaże, reportaże dziennikarskie, fotografie i inne media. Inicjatorami projektu są Bartosz Kędzierski i Mateusz Martyna.
4. „Dynów i okolice w starych fotografiach i współczesnych odłonach” – kwota dofinansowania: 3 335 zł
Opis: projekt zakłada powstanie dwóch witryn internetowych (podstron) przeznaczonych do publikacji na stronach Urzędu Miasta w Dynowie oraz MOK w Dynowie i innych. Witryny: „Pogórze Travel” – zbiór fotografii dokumentującej najatrakcyjniejsze turystycznie miejsca Pogórza Dynowskiego z naniesiona na mapę lokalizacją oraz „Miejsca zapomniane – historie odzyskane”, czyli Dynów na starych fotografiach. Inicjatorami projektu są: Wojciech Skowron, Daniel Gąsecki, Maciej Wyskiel
http://mok.dynow.pl/osrodek_kultury_dynow/dynow-w-starej-fotografii.html
5. „Teatralna garderoba dostępna dla wszystkich”
– kwota dofinansowania: 3 335zł
Opis: zespół teatralny Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dynowie przez ostanie 10 lat działalności artystycznej zgromadził ponad 100 kostiumów teatralnych i rekwizytów. W związku z tym powstał pomysł, aby stworzyć wypożyczalnie, która służyłaby wszystkim pasjonatom sztuki teatralnej, w tym szkołom. Inicjatorami projektu jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie kierowane przez Panią Krystynę Dżułę
http://mok.dynow.pl/aktualnosc/275/inicjatywa-t-g-quotsokolquot-w-dynowie.html
6. „Biżuteria witrażowa metodą Tiffany’ego”
- kwota dofinansowania: 3335 zł
Opis: Celem projektu jest przeprowadzenie warsztatów biżuterii witrażowej metodą Tiffaniego. Zajęcia prowadzone będą w małych grupach, a poprowadzi je Pan Jacek Pyś. Inicjatorkami projektu są: Magdalena Pantoł i Katarzyna Mol
http://mok.dynow.pl/aktualnosc/274/ruszyly-warsztaty-witrazu.html
7. „Kochamy Dynowinkę” – kwota dofinansowania: 2 985 zł
Opis: „Dynowinka” jest miesięcznikiem wydawanym społecznie przez grupę entuzjastów od ponad dwudziestu lat. Aby uatrakcyjnić jej formułę dla mieszkańców Dynowa redaktorzy – społecznicy wpadli na pomysł zorganizować warsztaty dziennikarskie dla młodzieży szkolnej w Dynowie. Równolegle spotkania będą również odbywały się w gronie członków redakcji miesięcznika.
http://mok.dynow.pl/aktualnosc/280/warsztaty-dziennikarskie.html
Więcej informacji na temat realizowanych inicjatyw w zakładce aktualności.
Termin realizacji: 16 września - 30 listopada 2013
Inicjatywy są finansowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie z funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2013”
Katalog / Spacery fotograficzne po Dynowie
W ramach Dom Kultury + inicjatywy lokalne Miejski Ośrodek Kultury przygotował pomysł na to, jak w krótkim czasie uzyskać wiedzę na temat potrzeb różnych grup mieszkańców, ich marzeń związanych z Dynowem, problemów utrudniających podejmowanie inicjatyw. Pomysł był prosty: zaprosić mieszkańców do rozmowy w kilku grupach reprezentatywnych dla sześciotysięcznego, podkarpackiego miasteczka, a mianowicie: kobiet, pracowników instytucji, seniorów, młodzieży, bezrobotnych oraz organizacji pozarządowych. Tę ostatnią grupę nazwaliśmy ekspertami, gdyż ich wiedza na temat w/w grup wynika z podejmowania różnych inicjatyw z nimi i dla nich. Spotkania, o których mowa odbyły się w terminie: 23-24 maja.
Podsumowując rozmowy w w/w gronie można ogólnie wyciągnąć następujące wnioski: brakuje w Dynowie otwartego dialogu i skutecznej komunikacji pomiędzy różnymi podmiotami zaangażowanymi w działalność na rzecz miasteczka. Wydaje się, że mieszkańcy chcą szukać coraz więcej okazji do spotkań i rozmów na dotyczące ich tematy np. braku pracy, marzeń i problemów młodzieży związanych z mieszkaniem w małym miasteczku, tolerancji wobec osób chorych i niepełnosprawnych, bądź ekologii i zanieczyszczania przyrody. Ważne również wydają się sprawy dotyczące organizacji imprez kulturalnych oraz rozwoju wolontariatu, aby wspierać osoby starsze, chore oraz samotne.
W II etapie naszych działań poszukiwaliśmy pomysłów na inicjatywy poprzez badania w działaniu – „wprawiliśmy się w ruch” i wyruszyliśmy pieszo na odkrywanie naszego miasteczka i jego okolic. Przedsięwzięcie było proste z założenia i w praktyce: zaprosić mieszkańców na fotograficzne spacery po Dynowie po hasłem „Pokaż mi Dynów, a w nim siebie”. Inicjatywa okazała się interesująca dla wszystkich, czyli dla nas jako partnerów w działaniu i dla tych, którzy poświęcili swój czas i opowiedzieli swoje historie trzem fotografikom, w tym dwom z poza naszej miejscowości. Nagle fala pomysłów na działania osiągnęła punkt kulminacyjny. Spotkaliśmy ponownie „przy stole” i z wypiekami na twarzy oglądaliśmy zdjęcia z „osobistymi historiami” w tle, które wybrzmiały jakby na nowe dzięki wrażliwemu spojrzeniu fotografów oraz ich relacjom przelanym na papier. A efektem owych fotograficznych spacerów jest folder, który możecie Państwo obejrzeć i sami ocenić (http://issuu.com/bartekkedzierski/docs/katalog_mok).
Chcielibyśmy, aby prowokował do kolejnych rozmów o naszym mieście, o jego mieszkańcach i o pomysłach na ciekawe inicjatywy, które można wspólnie przeprowadzić w Dynowie. Zdjęcia pozwalają odnieść rozmowę do konkretnego „obrazu”, który być może sprawi, że inni będą mogli zobaczyć daną sprawę z innej perspektywy. Spacery fotograficzne po Dynowie stały się również okazją do przyjrzenia się naszemu miastu na nowo, do spojrzenia jak na własny dom – i choć czasem wymaga remontu „tu i tam”, to jednak przekonaliśmy się, że warto o niego dbać.
„Pełny sens słowa „budowanie” jest wtedy, gdy skojarzymy go z pojęciem „zamieszkiwanie” i wówczas przed tymi, którzy tak postąpią, otwiera się perspektywa „wzrastania”. Na czym polega owo „wzrastanie”? Zaczyna się ono niewinnie – od zamieszkania w miejscu, które wiąże się dla nas z konkretnymi wartościami lub/i korzyściami” (Aneta Pepaś, 2013, „Życie na prowincji: z Lublina do Dynowa” w: „Kultura enter”, szerzej: http://kulturaenter.pl/zycie-na-prowincji-z-lublina-do-dynowa/2013/09/)
Rozpoczynając w maju przygodę z Programem Dom Kultury + inicjatywy lokalne Narodowego Centrum Kultury nie przypuszczałam, że otworzy się perspektywa „wzrastania” dla instytucji jaką jest Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie. Jestem przekonana, że stało się to dzięki inicjatywom mieszkańców, którzy poprzez swoje działania zmienili jej wizerunek.
Naszym celem było „budowanie” nowej jakości kontaktów instytucji z mieszkańcami Dynowa, ale już w październiku, kiedy rozpoczęliśmy inicjatywy okazało się, że musimy nadać nowe znaczenie pojęciu „dom kultury”. Stanęło przed nami zadanie połączenia pojęć: „budowanie” z „zamieszkiwaniem”, ale nie tylko w warstwie słownej - głównie w praktyce (co powinno być naturalne przy każdym budowaniu domu). Wówczas zadaliśmy sobie pytanie: czy jest to w ogóle możliwe? I co owo „zamieszkiwanie” może oznaczać dla mieszkańców Dynowa.
Zapraszam do zapoznania się z katalogiem, który stanowi podsumowanie 7 inicjatyw realizowanych w naszym miasteczku w terminie: 16 września – 30 listopada 2013 r.
Przeglądając kolejne kartki katalogu prosimy indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy udało się nam udzielić odpowiedzi?
Aneta Pepaś