Kapela Podwórkowa „TOŃKO” powstała w 2004 roku, a jej założycielem i kierownikiem jest pan Antoni Dżuła, dyplomowany nauczyciel muzyki w szkole podstawowej nr 2 w Dynowie. Jest absolwentem wydziału instrumentalnego Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w zakresie wychowania muzycznego.
Oprócz fachowego przygotowania muzycznego posiada również wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą w szkolnych zespołach muzycznych. Pozaszkolna działalność jest również bardzo bogata. W latach 19962000 był członkiem i kierownikiem muzycznym Kapeli Ludowej "Ostrzewianie" z Nozdrzca. W latach 1997-2000 był akompaniatorem dla kabaretu "NASZ" z Dynowa.
Przez 2 lata ( 1999-2000) prowadził zespół śpiewaczy "Pogórzanki" z Pawłokomy. W latach 2000-2003 był kierownikiem muzycznym i założycielem Kapeli Ludowej „Dynowianie” z Dynowa58.
Kapela Podwórkowa „TOŃKO” swoimi rodzinnymi korzeniami mocno tkwi w Dynowie, a nazwa zespołu jak łatwo skojarzyć pochodzi od imienia kierownika zespołu, oraz sugeruje głębokie związki ze Lwowem. Swoją muzyką oraz charakterystycznym klimatem wzbogaca działalność artystyczną Pogórza Dynowskiego. W swoim repertuarze posiada piosenki biesiadne, ludowe, utwory starej Warszawy, Lwowa oraz posiada własne kompozycje opowiadające o ciekawych miejscach, ludziach i barwnych wydarzeniach.
Skład osobowy zespołu:
1. Agata Marszałek – śpiew, instrumenty perkusyjne
Kolejne pokolenie muzyków kultywuje ten barwny repertuar folkloru miejskiego uzupełniając go trafnie własnymi piosenkami. Przywiązanie do stron rodzinnych, pamięć o przeszłości i troska o przyszłość zrodziły większość utworów kapeli. Nowe kompozycji utrzymane juz w Lwowsko-Dynowskich klimatach wprawiają w zadumę nad ulotnością życia, wyrażają podziw dla uroków stron rodzinnych, przywołują refleksje, a uratowanym od zapomnienia utworom nadają drugą młodość.
2. Antoni Dżuła – śpiew, klarnet, gitara (kierownik zespołu)
3. Monika Sobkowicz – banjo, śpiew
4. Andrzej Hałasik – akordeon, śpiew
5. Janusz Paszko – kontrabas, śpiew
6. Grzegorz Jandziś - śpiew, melodyka, flet, instr. perkusyjne
Muzycy współpracujący z zespołem:
Monika Dżuła-Radkiewicz - gitara, śpiew
Piotr Dżuła – kontrabas, tara flet, śpiew
Jan Turek – akordeon, śpiew Joanna Martowicz - skrzypce
W kapeli grali oraz śpiewali:
Ryszard Potoczny - kontrabas, śpiew (2004) Franciszek Karaś – skrzypce, śpiew (2004-2014+) Kamil Krasnopolski - mandola (2004-2005) Magdalena Miklasza - skrzypce, śpiew (2004-2005) Mieczysław Szpiech - akordeon (2006) ElżbietaaMazur - śpiew, instrumenty perkusyjne (2004-2010) Małgorzata Wróbel - flet, śpiew (2012-2013)
Kapela uczestniczy co roku w konkursach i przeglądach, w których zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. W 2008 roku ukazała się płyta „DynowskiFilm” na której znajduje się 14 własnych kompozycji. W 2014 roku z okazji X lecia działalności kapeli wydali kolejną płytę pt: „Z Dynowa do Lwowa”.59
Kapela co roku bierze udział w festiwalach i konkursach, w których zdobywa nagrody i wyróżnienia m.in.: w Grajewie zajmując III miejsce, Łęcznej. Od 2007 roku zdobywa wyróżnienia w Festiwalu Kapel Podwórkowych w Piotrkowie Trybunalskim. Co roku kapela bierze udział w Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Zgorzelcu, Babicach, Oławie. Z okazji 10-lecia kapeli w ramach XLVIII Dni Pogórza Dynowskiego w 2014 roku w Dynowie odbyło się spotkanie Kapel Podwórkowych z Podkarpacia.
Największym osiągnięciem kapeli jest zdobycie w obecnym roku I miejsca w 37 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu.
Zapraszamy do odwiedzenia głównej strony kapeli: http://www.kapelatonko.art.pl/index.php oraz strony Fb: https://www.facebook.com/kapelatonkozdynowa/