OPIS PROGRAMU Lato w Teatrze
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,
realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.
Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.
W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na:
www.facebook.com/programLatowteatrze
LATO W TEATRZE 2019 organizują:
w ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku
Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Teatralny Kana
Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie + Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę
Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja Interstellar
w ramach modułu LATO W TEATRZE
A la teatr (Borkowice, Nowinki, Pecna), Biblioteka - Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, „Dzieci Z Pasją” Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Fundacja Bieszczadzka (Płowce), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja na rzecz Wspierania oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych ''Kreolia-Kraina Kreatywności'(Jerutki), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Fundacja Teatr Latarnia (Załuki), Fundacja TIFF Collective (Krzywaniec), Fundacja Uskrzydleni (Poznań), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Lubartowski Ośrodek Kultury, Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” (Radom), Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków), Ośrodek Kultury Kraków - Nowa Huta, Ośrodek Kultury PomPA (Pomiechówek), Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy (Tyczyn), Stowarzyszenie „Biuro Sztuki” (Warszawa), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Kostry Noski), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny), Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (Czaplinek), Teatr Ochoty - Ośrodek Kultury Teatralnej (Reszel), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu
Lato w teatrze w Dynowie:
Tytuł projektu: Performatywna Mapa Dzieciństwa
Termin warsztatów artystycznych: 5 – 19 sierpnia 2019 r.
Wiek i liczba uczestników: 12-16 lat, min. 35 osób, max. 45 osób
Miejsce warsztatów: MOK w Dynowie przy ul. Ks. Ożoga 10, Dom Strażaka w Dynowie przy ul. Szkolnej w Dynowie, zajęcia plenerowe (rynek miasta, park miejski, stacja kolejki wąskotorowej, ulice Dynowa)
Daty pokazów finałowych: spacer interaktywny ulicami Dynowa/17 sierpnia (sobota), godz. 10.00 – 13.30; 18 sierpnia (niedziela), godz. 14.00 – 17.30
Strona www: www.latowteatrze.idynow.pl, www.mok.dynow.pl
Charakterystyka całego projektu:
Performatywna Mapa Dzieciństwa to dwutygodniowe działanie z młodzieżą, w ramach którego powstanie sentymentalna Mapa Dynowa, a w oparciu o nią przeprowadzony zostanie interaktywny, teatralny i muzyczny spacer z publicznością.
Podczas warsztatów uczestnicy będą uczyć się sposobów i narzędzi umożliwiających im spojrzenie na miasto, jego przestrzenie, mieszkańców i historie z nowej perspektywy. W ramach rozmów – wywiadów, badań terenowych oraz spotkań z lokalnymi grupami - młodzież spojrzy na Dynów z osobistej, intymnej, sentymentalnej perspektywy, co umocni ich więź z miejscem. Tematem rozmów będą istotne punkty związane z dzieciństwem uczestników oraz ich rozmówców – tych młodszych i tych starszych, przechodniów, rodzin, znajomych, kolegów i koleżanek, seniorów i in. oraz historie z nimi związane. Dzięki temu, miejsca, które znajdą się na Mapie umożliwią nie tylko wędrówkę w przestrzeni ale i w czasie, odnosić się będą nie tylko do teraźniejszości ale i historii społecznej miasta.
Młodzież będzie miała okazję przemyśleć i opowiedzieć o tym, co w ich mieście jest cenne. Stanie się Gospodarzem, odpowiedzialnym za swoją przestrzeń, elementy jej codzienności oraz fragmenty historii, określające charakter i tożsamość.
Uczestnicy projektu będą przyglądać się wybranym miejscom również z perspektywy teatralnej i performatywnej, przygotowując interaktywny Spacer z publicznością, podczas którego na różny sposób ożywią i zaanimują wybrane miejsca.
Realizatorzy:
https://www.instytut-teatralny.pl/
https://www.facebook.com/instytutteatralny/
http://www.e-teatr.pl/pl/index.html
Partner: