„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.
Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.
W tym roku w programie biorą udział:
Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów), Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” (Bukownica), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice), Miejski Teatr „Miniatura” (Gdańsk), Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno), Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (Kielce), Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina), Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA” (Łośno), Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź), Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź), Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna), Fundacja
FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga” (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski” (Toruń), Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)
Szekspir w Dynowie: „Sen nocy letniej” – spektakl plenerowy
Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem De-Novo, które jest pomysłodawcą spektakli plenerowych oraz warsztatów artystycznych w Dynowie planuje w terminie 18 lipca – 2 sierpnia zrealizować na stacji kolejki wąskotorowej widowisko: „Sen nocy letniej”. Celem przedsięwzięcia w pierwszej kolejności jest zapoznanie uczestnikom warsztatów ze specyfiką sztuki plenerowej, teatru lalkowego, muzycznego oraz z twórczością W. Szekspira. Ponadto główną zasadą działań artystycznych w Dynowie jest łączenie we wspólnej pracy zawodowych plastyków, scenografów, muzyków, aktorów, animatorów kultury z amatorami – mieszkańcami miasteczka, w tym z dziećmi i młodzieżą, co daje niesamowite efekty kreacyjne oraz rozwojowe.
W 2013 r. Stowarzyszenie obchodzi 10-lecie realizacji widowisk plenerowych w Dynowie. Pierwszym widowiskiem był właśnie „Sen nocy letniej” Szekspira (2004 r.). Niejako chcemy ten okres zamknąć klamrą i dokonać artystycznych podsumowań. Grupa dzieci i młodzieży, która brała udział w spektaklu w 2004 r., dzisiaj kończy szkoły średnie, studiuje, pracuje. To „zderzenie z czasem” wydaje nam się bardzo inspirujące.
Kolejne warsztaty w ramach Programu „lato w teatrze” będą stanowiły część większego przedsięwzięcia, czyli spektaklu plenerowego „Sen nocy letniej” Szekspira. Planowane widowisko plenerowe będzie niedosłowną opowieścią o społeczności lokalnej. Szekspirowskie „Ateny” zamienią się w dynowski rynek, a lasek ardeński w okoliczne podkarpackie lasy. Nasza praca z 40-osobową grupą młodych ludzi będzie poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: kim są Oberon, Tytania, Puk oraz jaki jest ich świt w dzisiejszym Dynowie, i jak ten świat pokazać, aby uciec od realizmu w stronę jak najbardziej metafizyczną.
Każdorazowo realizując spektakle Stowarzyszenie De-Novo musi „powoływać do życia” widownię i uczestników całego wydarzenia.Z roku na rok szuka innych dróg do nich, sposobów by mieszkańców miasteczka, a szczególnie młodzież i dzieci „przyciągnąć” na stację kolejki wąskotorowej w Dynowie już w trakcie przygotowań. Tym razem zależy im, aby być OBECNYMI tam, gdzie w naturalny sposób przebiega życie społeczności dynowskiej: w sklepie, na targu, w bibliotece oraz przyjrzeć się bliżej pracy rzemieślników. Młodzież pod okiem fachowców (Piotr Domalewski: gr. filmowa, grupa „Gęsiej Skórka”: gr. performance) poprzez działania z mieszkańcami (np. akcje performatywne) zbierze materiał filmowy i fotograficzny, którego efekty będą widoczne w spektaklu: zastosowanie multimediów (filmy, teledysk, zdjęcia). Kolejnym założeniem jest wprowadzenia postaci ze spektaklu (dzieci i młodzież) w świat miasteczka, aby nauczyć się świata elfów i rzemieślników; świata „tu i teraz” opartego na twardych regułach, (np. pracy i jej braku); świata „ducha” i emocji, który reprezentują one same. Elfy są wyraziste, nie chcą chować się za małomiasteczkowymi stereotypami, dlatego wprowadzają w świat „rzemieślników” lekki zamęt, ale też otwierają na nowe sytuacje. Zatem „Sen nocy letniej” będzie spektaklem happeningowym, intuicyjnym, obecnym „tu i teraz”.
TERMINY:
6 LIPCA – 4 SIERPNIA: TERMIN CAŁOŚCI WYDARZENIA, W TYM OBCHODY 10-LECIA
STOWARZYSZENIA DE-NOVO
18 LIPCA – 2 SIERPNIA: REALIZACJA PROGRAMU „LATO W TEATRZE” FINANSOWANEGO ZE
ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
2 i 4 SIERPNIA: PREMIERA SPEKTAKLU PLENEROWEGO „SEN NOCY LETNIEJ”, godz. 20.30
http://teatrdynow.blogspot.com/
http://www.instytut-teatralny.pl
https://www.facebook.com/pages/Instytut-Teatralny-im-Zbigniewa-Raszewskiego/133793353336499
2, 3 i 4 SIERPNIA: PREMIERA SPEKTAKLU PLENEROWEGO „SEN NOCY LETNIEJ”, godz. 20.30 , stacja kolejki wąskotorowej w Dynowie
„Sen nocy letniej” Szekspira daje ogromne możliwości interpretacyjne. Uniwersalność tego tekstu pozwala na umieszczenie akcji w każdym miejscu na świecie. Dramat ten dotyczy zarówno problemów egzystencjalnych, emocjonalnych jak i społecznych. Człowiek pozornie panujący nad swoim życiem zdany jest na łaskę lub niełaskę świata metafizycznego. Nasz „Sen nocy letniej” będzie opowieścią o współczesnym człowieku: o jego namiętnościach, tęsknotach oraz o przenikaniu się różnych środowisk: oto świat elfów - ludzi niekonwencjonalnych, żyjących bardziej duchowo niż cieleśnie zderzać się będzie ze światem rzemieślników, ludzi stojących twardo na ziemi - racjonalnych, prostych, ale także spragnionych sztuki. Pojawi się również świat materialistów, ludzi pozornie rządzących. Te trzy grupy spaja czwórka młodych ludzi, którzy poszukując swojego szczęścia miotają się pomiędzy narzuconymi zasadami, a swoimi emocjami, ulegając chwilowym namiętnościom. Zatem „Sen nocy letniej” będzie spektaklem happeningowym, intuicyjnym, obecnym „tu i teraz”.
Każdorazowo realizując spektakle Stowarzyszenie De-Novo musi „powoływać do życia” widownię i uczestników całego wydarzenia. Z roku na rok szuka innych dróg do nich, sposobów by mieszkańców miasteczka, a szczególnie młodzież i dzieci „przyciągnąć” na stację kolejki wąskotorowej w Dynowie już w trakcie przygotowań. Tym razem zależy im, aby być OBECNYMI tam, gdzie w naturalny sposób przebiega życie społeczności dynowskiej: w sklepie, na targu, w bibliotece oraz przyjrzeć się bliżej pracy rzemieślników. Młodzież pod okiem fachowców (Piotr Domalewski: gr. filmowa, grupa „Gęsiej Skórka”: gr. performance) poprzez działania z mieszkańcami (np. akcje performatywne) zbierze materiał filmowy i fotograficzny, którego efekty będą widoczne w spektaklu: zastosowanie multimediów (filmy, teledysk, zdjęcia). Kolejnym założeniem jest wprowadzenia postaci ze spektaklu (dzieci i młodzież) w świat miasteczka, aby nauczyć się świata elfów i rzemieślników; świata „tu i teraz” opartego na twardych regułach, (np. pracy i jej braku); świata „ducha” i emocji, który reprezentują one same. Elfy są wyraziste, nie chcą chować się za małomiasteczkowymi stereotypami, dlatego wprowadzają w świat „rzemieślników” lekki zamęt, ale też otwierają na nowe sytuacje. Zatem „Sen nocy letniej” będzie spektaklem happeningowym, intuicyjnym, obecnym „tu i teraz”.
18 LIPCA I 2 SIERPNIA: REALIZACJA PROGRAMU „LATO W TEATRZE” FINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem De-Novo, które jest pomysłodawcą spektakli plenerowych oraz warsztatów artystycznych w Dynowie realizuje w terminie 18 lipca â 2 sierpnia Program "lato w teatrze". Efektem pracy z dziećmi i z młodzieżą jest spektakl plenerowy: „Sen nocy letniej”. Celem przedsięwzięcia w pierwszej kolejności jest zapoznanie uczestnikom warsztatów ze specyfiką sztuki plenerowej, teatru lalkowego, muzycznego oraz z twórczością W. Szekspira. Ponadto główną zasadą działań artystycznych w Dynowie jest łączenie we wspólnej pracy zawodowych plastyków, scenografów, muzyków, aktorów, animatorów kultury z amatorami â mieszkańcami miasteczka, w tym z dziećmi i młodzieżą, co daje niesamowite efekty kreacyjne oraz rozwojowe.
„Lato w teatrze” jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w swojej miejscowości. Między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miastach i miasteczkach w całej Polsce odbywają się teatralne półkolonie i warsztaty, podczas których młodzi uczestnicy przygotowują spektakl pod opieką profesjonalnych artystów. Dwutygodniowe warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. „Lato w teatrze” jest programem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Platforma Kultury: http://www.platformakultury.pl/artykuly/126157-szekspir-w-dynowie-spektakl-plenerowy-sen-nocy-letniej.html
Kontakt: Aneta Pepaś (724-999-888), mok@dynow.pl